Whatsapp Whatsapp
Telefon Bizi Arayın

Sakal Ekimi

HER ŞEY SAĞLIĞINIZ İÇİN…
Ücretsiz Danışmanlık

Sakal Ekimi 

Sakal Ekimi, yüz bölgesinde sakalın çıkmadığı bölgelere, saçın arka kısmından güçlü köklerinin olduğu bölgelerden alınan kıl köklerinin ekilmesi işlemine denir. Yüz bölgesinde sakalın çıkmama nedeni dökülme, yaralanma ya da genetik faktörler etki edebilir. Sebep ne olursa olsun doğal görünümlü sakallara sahip olmanız mümkündür.

Erkeklerin birçoğu için sakalın yeri ayrıdır. Genellikle 20 yaşına kadar sakal kazanımı tamamlanmış olmaktadır ancak bu süre sonrasında istedikleri sakal gürlüğüne kavuşamayan birçok erkek, doğal görünümlü olmasından dolayı sakal ekimi yaptırmaktadır.

Tıpkı saç ekiminde olduğu gibi sakal ekimi de günümüzde oldukça yaygındır ve teknolojik olarak en son yöntemlerle uygulanmaya başlanmıştır.

Seyrek olan bölgelerin dolgunlaştırılmasının yanı sıra hiç sakal ya da bıyık çıkmayan bölgelere de sakal ekim işlemi yapılabilir ve sonuçlar memnun edicidir.

İşlemi yaptırmadan önce kullanıcı yorumlarını okumanız, işlemi yaptırmak istediğiniz yerden öncesi-sonrası fotoğraflarını incelemeniz de sizin avantajınızadır.

İşleme karar vermeden önce mutlaka muayene olmalı ve işlem için uygun olup olmadığınızın teyidini almalısınız. İşlem mutlaka uzman kişiler tarafından yapılmalıdır.

İşlemi yaptıracağınız yerin deneyimi ve bilinirliliği operasyondaki süreciniz ve sonrasındaki konforunuz için önemli bir konudur. Yüz bölgenize uyumlu olacak açılardan yapılması kritik bir konudur. Sizler de sakal ekim yaptırmak için güvenilir bir yer arıyorsanız ve sormak istediğiniz sorular varsa doğru yerdesiniz.

Sakal Ekimi Nasıl Yapılır?

Öncelikle sakal ekim için hasta ile görüşülerek nasıl bir sakal istediği belirlenir. Buna bağlı olarak ne kadar sakal ekimi yapılacağı gibi bilgiler edinilir. Sakalınız yüzünüze uygun olarak tasarlanacağı için estetik açısından endişe duymanıza gerek kalmaz. Bilinen yan etkileri de yoktur.

Hastadan kan alınarak gerekli testler yapılır. Kişinin bulaşıcı hastalıkla beraber kronik rahatsızlıklarının olup olmadığı öğrenilir. (Şeker, tansiyon, diyabet, hepatit c, vb.)

Ekim yapılacak olan bölgeler belirlenir. İşlemi yapacak olan uzman, öncelikle bilgisayar yardımı ile yapılacak ekimden sonra kişinin nasıl görüneceğini hasta ile paylaşır. İşlem süresi ortalama olarak 2 ile 5 saat civarında sürmektedir. Tıpkı FUE saç ekim tekniğinde olduğu gibi sakal ekimde lokal anestezi yöntemi ile uygulanır. Ardından sakal ekim yapılacak olan bölge için kıl kökleri tek tek alınır.

Kökler genellikle sakal alt bölge, ense altı ya da göğüs bölgesinden seçilir. Kıl kökleri alındıktan hemen sonra ekim işlemi olduğundan kökler canlılığını kaybetmez.  Ağrısız bir yöntemdir. Uygun kanallar açıldıktan sonra kıl köklerinin ekim işlemi yapılır.

Dikiş gerektirmeyen bir işlemdir. İşlem sırasında sakal ekilen yerlerde noktalar halinde kanamalar görülebilir. Bu çok doğaldır. Kanama sonrasında ise bölge kabuk bağlamaktadır. Kabuk bağlama döneminden sonra sakal ekim için iyileşme süreci başlar.

Sakal Ekimi Kimlere Uygulanır?

Öncelikle sakal ekim yaptırmak isteyen kişilerin 20 yaşını geçmiş olması gerekir. 20 yaşından önce sakal kazanımı tam olarak tamamlanmış sayılmaz. Bu nedenle işlemin yapılması uygun görülmez.

Bunun haricinde kaza sonucu oluşan yara izleri, yanıklar, asimetrik sakal ve bıyıkları olan kişiler, hormonsal nedenlerden oluşan sakalı çıkmayan kişiler ve cinsiyet değiştiren kişilere sakal ekim işlemi yapılabilmektedir.

Bunların dışında sakal ekim yapılacak kişilerde kronik hastalıkların olmaması gerekir. İşlem sırasında az da olsa kanama olabileceği için kullanılan kan sulandırıcı ilaçlar varsa doktorunuza gerekli bilgileri vermeniz ve ilacı bırakmanız gerektiğini ileterek danışmalısınız. Kronik rahatsızlıklar haricinde hepatit c gibi bulaşıcı hastalıklarınızın da olmaması gerekir.

Sakal Ekimi Yöntemleri Nelerdir?

Tıpkı saç ekiminde olduğu gibi sakal ekimi de bazı yöntemlerle uygulanır. Bu yöntemler arasında FUE ve FUT yöntemleri yer almaktadır. En çok tercih edilen yöntem ise FUE tekniğidir. Ağrısız ve acısız olmasının yanı sıra iyileşme hızının kısalığı da bu yöntemin seçilmesinde önemli bir etkendir.

FUE yöntemi kullanıldığında;

  • Kıl kökleri tek tek alındığı için sakallar da tek tek çıkar.
  • Kıl kökleri ağrısız bir şekilde alınır ve dikilir.
  • Kıllar doğal açısıyla, cildiniz kesilmeden ekilir.
  • İyileşme süreci daha hızlıdır.

FUT yöntemi kullanıldığında;

  • Kıl kökleri ameliyat ile alınır ve kökler her bölgeye aynı açıyla edildiği için dik çıkar.
  • Kıl köklerinin alındığı ve ekim yapılan yerlerde iz kalır.
  • Sakallarınız genellikle grup halinde çıkar.
  • Cildiniz kesilerek kökler alındığı için iyileşme geç olur.
  • Ense bölgesinden alınan kıl kökleri nedeniyle ensede ağrı, uyuşukluk ve gerginlik hissi oluşur.

Sakal Ekimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yapılacak olan sakal ekim için yüzünüzde ya da ensenizde hiçbir şekilde yara izi kalmaz. Ekilen kıllar beslenme aşamasına geldiğinde kıl diplerinizde kırmızılıklar oluşabilir ancak bunlar da 1-2 hafta içerisinde kaybolur. 2. Haftadan sonra şok dökülme olarak adlandırdığımız dökülme süreci başlar. Bu dökülmeler de geçicidir. Bu şok dökülmeden yaklaşık 4-8 ay sonra yerine yeni kıllar çıkar. Çıkan sonuç kalıcı ve doğaldır.

Ekim yapılan bölge olabildiğince kuru tutulmalı ve oluşan kabuklar hiçbir şekilde soyulmamalıdır. Bölge kaşınırsa kaşıma yapılmamalıdır. Oluşan kabuklar 2 hafta içinde kendiliğinden düşecektir.

Ekilen yerlerde yapılan sakallar uzadığında ilk 1-2 ay sadece uçlardan makas ile kısaltma işlemi yapılır. İşlemi yaptırdığınız uzman doktorunuzun size verdiği süreye bağlı olarak isterseniz jilet ile de tıraş olabilirsiniz. Ancak en az 6 boyunca sakal ekim yapılan yerler makine ile tıraş edilmemelidir.

İyileşme sürecinde alkol ve sigara tüketimine bir süre ara verilmesi gerekmektedir. Yaranın iyileşme sürecine olumsuz katkıları vardır.

Yapılan işlemden sonra terleme oluşacağı için size belirtilen süreye kadar spor aktivitelerinden uzak durmanız gerekir. Ayrıca tahriş ve sürtünme riski yaratabileceği için bir süre cinsel ilişkiden de kaçınmanız gerekebilir. Dikkat edilmesi gereken tüm konular tarafınıza iletilir. Siz de aklınıza takılan her türlü soruyu çekinmeden iletebilirsiniz.

Sakal Ekiminde Kanallar Nasıl Açılmalı?

Yapılacak sakal ekim işleminde ekilecek olan kıl köklerinin kalınlığına uygun olarak açılmalıdır. Ayrıca kanalların ince açılması, derinizin hassaslığı ve doğal bir görünüm elde edilmesi açısından oldukça önemlidir.

Kalın açılan kanallara ekilen sakalların, ekim işleminden geçtiği çok net belli olmaktadır. Bu nedenle işlemi yapacak olan kişinin son derece deneyimli ve bilgi sahibi olması gerekir. Açılan kanallarda doku kaybı ya da tahribat olmaz.

Açılacak olan kanalların genişliği ve derinliği kişinin kıl yapısına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Kanalların aralıklarla değil, sık olarak açılması da doğallık açısından son derece önemlidir. Kanalların profesyonelce açı verilerek açılması estetik görünüm ve kılların doğal çıkış yönü açısından önemli bir detaydır.

Sakal Ekim Yanık İzi Gibi Durumlarda Yapılabilir Mi?

Özellikle yara ya da yanık izi, sakal kıran gibi durumlarda da kullanılabilen sakal ekim gayet başarılı sonuçlar vermektedir. Genellikle yara izlerine işlem yapılamayacağı gibi yanlış bir düşünce olsa da yapılan işlemler tam aksini göstermiştir. Yapılacak olan işlemin yara izini kapattığı açık ve net bir şekilde görülmüştür. Bu nedenle estetik kaygısı yaşayan kişiler tarafından güvenle tercih edilebilir.

Sakal Ekim Birlikte Saç Ekimi  Yapılır Mı?

Aynı anda hem saç hem de sakal ekim yaptırabilirsiniz. Ancak bu süreç sadece saç ya da sadece sakal ekim işleminden daha kapsamlıdır. Bu sebeple bu sürecin çok iyi bir şekilde planlanması gerekir. Her şeyden önce işlemi yapacak olan kişinin son derece deneyimli ve yetkin olması gerekir.

Aynı anda hem saç hem de sakal ekim yaptıracak hastadan alınacak kıl kökleri iyice incelenmelidir. Alınacak kıl köklerinin yer seçimi doğru bir şekilde yapılmalıdır. Çünkü bölgeden hem saç hem de sakal için alım yapılacaktır.

Kıl köklerine zarar verilmeden sakala uygun olan kökler sakal ekim için, saç ekimine uygun olanlar da saç ekimi için kullanılmalıdır. Kıl köklerinin renk ayrımı doğru bir şekilde yapılarak bu işlem aynı anda yapılabilir.

Sakal Bıyık Ekimi Yaptıranların Yorumları

-Yapmış olduğum araştırmalar sonunda yaşadığım kararsızlığa son vererek sakal ekimi yaptırmaya karar verdim. İyi ki de yaptırmışım. Sarışın olduğum için yara izleri belli olur renk tutmaz diye endişelerim vardı. Hepsi boşunaymış. Karşılaştığım sonuç tam istediğim gibi oldu ve sürecim sorunsuz bir şekilde tamamlandı. Operasyon sonrasındaki ilgi ve alaka inanılmazdı.

-Yapılacak olan sakal ekim işlemi ile ilgili olarak bana önceden detaylı bilgi verilerek yaşayabileceğim durumlar paylaşıldı. Bu tutum benim güvenimi daha da arttırdı. Doğru bir tercih yaptığımı düşünüyorum. Tüm ilgi ve alakalarından dolayı benimle ilgilenen tüm ekibe çok teşekkür ediyorum. İşlem yaptırmak isteyen herkese tereddüt etmeden tavsiye ederim.

-Seyrek çıkan sakallarımı gürleştirmek için sakal ekimi yaptırmaya karar verdim. Sonuç gerçekten harika! Ekim yapılan yer belli olmuyor ve kendi sakallarımdan ayırt edilmiyor. Şimdi gayet gür ve doğal renginde sakallara sahibim. Tüm ilgi ve alaka için herkese çok teşekkür ederim.

-Yüzümde yanık izinden dolayı bazı bölgelerde sakal çıkmıyordu ve bunu biraz dert ediyordum. Ancak, yapılacak olan işlemin bu bölgeler için de geçerli olduğu detaylı ve gerçekçi bir şekilde bana aktarıldı. Bu nedenle ben de sakal ekim işlemini denemeye karar verdim. İyi ki denemişim, gerçekten de sonuçtan çok memnun kaldım. Yara izi olan herkes gönül rahatlığıyla sakal ekimi işlemini yaptırabilir.

-Sakallarımdan memnun olsam da bıyıklarım seyrek çıkıyor ve görünüm açısından beni pek memnun etmiyordu. Bu yüzden bıyıklarımı keserek sadece sakal bırakıyordum. Ya da ikisini de kesiyordum. Yaptığım araştırmalar sonucunda bıyık ve sakal ekim yaptıranların çok iyi sonuçlar elde ettiğini gördüm.

Özellikle öncesi ve sonrası fotoğrafları kararımı vermemde önemli bir etken oldu. İyi ki de yaptırmışım. Kendi bıyıklarımdan farkı yok, kendim bile baktığımda hangilerinin ekim hangilerinin kendi bıyıklarım olduğunu anlamakta zorlanıyorum.

İşlemi kesinlikle tavsiye ediyorum. Doğru ellerde, doğru yapılan teknikle gayet de acısız bir süreç geçirdim. Herkese ilgi ve alakaları için teşekkür ederim.

Sakal Ekimi Fiyatları 2022

2022 yılı için sakal ekimi fiyatları kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Fiyatların belirlenmesinde ekilecek olan kök sayısı, kullanılacak olan yöntem, sakalın yapısı ve kalınlığı ile işlem yapılacak olan bölgenin açıklığı etkendir.

Yapılan işlemin sağlığınıza doğrudan etkisi olduğunu düşünecek olursanız, normal standartların dışında fiyat veren yerleri iyice araştırmadan tercih etmeniz önerilmez.

Sağlığınız, bizim için son derece önemlidir. Eğer size en uygun yöntemin hangisi olduğunu bilmiyorsanız bizlerle irtibata geçerek aklınıza takılan tüm soruları sorabilirsiniz.

Bu nedenle uygun fiyata kaliteli, güvenilir ve deneyimli kadromuz tarafından sakal ekimi işlemi için yaptırmak isterseniz bizleri ziyaret ederek bilgi edinebilirsiniz. Sakal Ekimi Fiyatları 2022 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.