Whatsapp Whatsapp
Telefon Bizi Arayın

Saç Ekimi

HER ŞEY SAĞLIĞINIZ İÇİN…
Ücretsiz Danışmanlık

Saç Ekimi, saç dökülmesi sonucunda meydana gelen saç kaybını telafi etmek için uygulanan ve günümüzde sık sık yapılan işlemlerden biridir.

Uygulamada sağlıklı saç kökleri, kellik görülen alana mikro yöntemlerle yerleştirilir. Enseden alınan saç kökleri, işlem gören alana çeşitli boyuttaki iğneler ile uygulanır. Genellikle metal materyallerden oluşan iğnelerin safir teknikli modeli de vardır.

FUE ve DHI seçenekleri olmak üzere toplam üç şekilde saç ekimi gerçekleşir. Yapılan nakil işlemleri ile birlikte saç problemi olan kişilere daha doğal ve kalıcı bir çözüm sunular. Sadece estetik anlamda değil sağlık açısından da faydalı olan bu işlemlerle saç yapınızda aktif bir kalite sağlarsınız. Saçlar için FUT,

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Genellikle ense bölgesi, kıllar yoğun olduğu için saç ekim öncesinde hastalara donör olarak kullanılır. Eğer ensede saçlar yoğun değilse koltuk altı, göğüs ya da kol bölgesinden de saç kökleri alınabilir. Hastalara lokal anestezi uygulanarak, işlem başlamadan önce kellik olan bölge uyuşturulur.

Tercih edilen yönteme göre alınan saç kökleri ucu sivri iğnelerle tek tek alınır ya da kesikler oluşturularak kıl çıkış yönüne göre yerleştirilir. Boşluklar doldurulduktan sonra hastalar için iyileşme süreci başlar. İlk aylar da dökülmeler gerçekleşir ve ilerleyen zamanlarda tekrar kıl kökleri meydana çıkar. Bir yılın sonunda saç uzamaya başlayarak şeklini belli eder.

Saç Kökü Nedir?

Saçın yapısında saç gövdesi ve saç folikülü olmak üzere iki ana kısım vardır. Saç folikülünün içinde kıl kası, yağ bezi, kan damarları ve kıl gövdesi yer alır. Tüm bunlar saç folikülünü besler ve saçı canlı tutar. Saç folikülünün içinde yer alan saç köklerini dışarıdan baktığımız zaman ciltte minik noktalar halinde görebiliriz.

Sağlıklı saç kökleri saçın uzamasında önemli rol oynar. Normalde kişiler sağlıklı bir saç köküne sahip ise ayda en az 2 mm olmak üzere uzama görülür.

Belirli dönemlerde örneğin; menopoz, ergenlik, yaşlılık gibi hayatın akışında gelişen durumlar zaman zaman saç köklerini zayıflatabilir. Böylece saçlar seyrekleşerek eski yoğunluğunu kaybeder. Kişiden kişiye değişen saç kökü yapısı, en çok genetik problemlerden dolayı etkilenir.

Hatta saç kayıplarının en büyük nedeni de genetik faktörlerden kaynaklanır diyebiliriz. Eğer ailenizde kellik geçmişi olan kişiler varsa sizde bu soruna yatkın olabilirsiniz. Saç kökü zayıf kişiler, problemli alana uygulanan kök nakli yoluyla kısa sürede sağlıklı saçlara ulaşabilir. Hasta için çok kolay olay kök nakli sayesinde saçınızı istediğiniz boyuta kadar uzatabilirsiniz.

Saç Yapısı ve Saç Yapısı Çeşitleri Nedir?

Saçın yapısı ince ve kalın telli olmak üzere 3 tabakadan oluşur. Bunlar; iç tabaka, orta tabaka ve dış tabakadır. İç tabaka ya da medulla diye de adlandırılan bölgede kalın kıllar yer alır.

Korteks olarak da isimlendirilen orta tabakada yağ bezleri bulunur. Yağ bezleri de saçın rengini ve sertliğini belirler. Son aşama olan Kütikül veya dış tabaka ise renksiz ve ince bir yapıya sahiptir. Kafa derisinde koruyucu bir işlev görür.

Saç Ekimi Kimlere Uygundur?

Saç yapısında seyrekleşme, incelme ya da dökülmeler meydana gelen yetişkin kişiler için saç nakli uygulanabilir. Gerekli muayeneler sonucunda operasyona uygun görülmeyen kişiler, saç güçlendirme yoluna başvurabilir. Fakat kemoterapi gören kanser hastaları için tedavinin bitmesi şart koşulmuştur.

Bunun nedeni kemoterapi esnasından alınan ilaçlardan kaynaklanmaktadır. Ayrıca işlem sırasında uygulanan kimi maddelere alerjisi olanlar için de saç ekim uygun değildir.

Saç Ekiminin Avantajları Nelerdir?

Hastalarına birçok avantaj sağlayan kıl ekim işlemi için şu faydaları sıralayabiliriz:

  • Daha sağlıklı ve genç bir görünüm,
  • Güçlü kıl yapısı ile hacimli saçlar,
  • Kişiler için özgüven artışı,
  • Sanki hiç işlem yapılmamış gibi doğal saçlar,
  • Kalıcı ve uzun vadeli çözümler,
  • Güvenli, ağrısız işlem,
  • Hem erkekler hem de kadınlar için uygun olduğundan dolayı avantaj sağlar.

Saç Ekimi Yöntemleri Nelerdir?

Gelişen ve değişen teknoloji sayesinde 3 ana başlık altında toplanan nakil yöntemleri şöyle sıralanır:

· FUT ( Foliküler Ünite Transplantasyonu) Yöntemi

Günümüzde artık pek tercih edilmeyen bir işlem olan FUT, oldukça eski bir uygulamadır. Cerrahi bir operasyon niteliği olan FUT yöntemi, kellik gören bölgeye kesikler açılarak kıl köklerinin yerleştirilmesiyle oluşur. Bu yüzden hastalarda işlem sonrası ağrılı bir süreç yaşanır. Bununla birlikte ensenin yarılıp kapatılmasından dolayı dikiş atılan bölgede yara izi kalır.

· FUE (Foliküler Ünite Ekstraksiyonu) Yöntemi

Daha modern bir saç ekim işlemi olan FUE, cerrahi bir işlem gerekmediği için sıklıkla tercih edilir. Yapılan işlem sonrası hiçbir ağrı, sızı ya da yara izi oluşmaz. Hastaya saç ekilecek bölgenin uyuşması için lokal anestezi uygulanır. Hafif dozda verilen anesteziyle hasta uyutulmaz.

İşlem yapılırken ister yemek yiyebilir, isterseniz de sohbet edebilirsiniz. FUE yönteminde enseden alınan saç kökleri, kellik oluşan alana tek tek kanal açılarak yerleştirilir.

· DHI (Direct Hair Implantation) Yöntemi

İmplanter pen olarak tanımlanan özel cihazlar eşliğinde hastalara saç nakli uygulanır. Hızlı ve pratik olması açısından saç ekim merkezleri tarafından oldukça tercih edilmektedir. Fakat işlemin yapım aşamasında birçok uzmandan yararlanıldığı için diğer yöntemlere göre biraz daha maliyetli olabilmektedir.

DHI, hastaların işlem sırasında acı ya da ağrı duymamaları için anestezi uygular. İşlem yapılan alan uyuşukluk kazandığı için operasyon anında hiçbir şey hissedilmez.

Hangi Aylar Saç Ekim İçin Uygundur?

Yılın tüm aylarında rahatlıkla uygulanabilen saç ekim için özel bir mevsim şartı aranmamaktadır. Fakat en ideali sorulacak olursa, serin ve soğuk havaların yaşandığı dönemler söylenebilir. İşlem sonrası hastaların cildinin güneş görmemesi gerekir. Bu açıdan soğuk havalarda yaptırılan kök nakilleri daha koruyucu olmaktadır.

Saç Ekim İçin Yaş Sınırı Nedir?

Genel olarak 40’lı yaşlardan itibaren başlayan saç dökülmeleri ortalama 20 yaşa kadar düşmüştür. Çeşitli sebeplerden dolayı yaşanılan saç kayıpları kişinin hayatında daha büyük sorunlara yol açmaması için her yaştan bireye yapılır diyebiliriz.

Yine de uzmanlar çok acil bir ihtiyaç olmadıkça bu işlemi 18 yaşından küçük hastalarda uygulanmamasını tavsiye ediyor.

Saç Ekim Sonucu Ne Zaman Görülür?

Nakil yapılan bölgede saçlar yaklaşık 15 gün içinde çıkar ama bu süreçte dökülmeler de meydana gelir. Bunun için sakın telaşa kapılmayın, dökülmeler sürecin doğal bir parçası olur. Dökülme işlemi tamamlandıktan sonra uzman hekiminiz cilt yüzeyinde oluşan kabuklanmaları temizler.

Daha sonra 1 aylık bir süre içerisinde tekrar saçlar uzar ve dökülmeler kesin olarak durur. 3 ay içinde de saçlar yoğun bir şekilde form kazanır. Tam anlamıyla saçın hacmi ve modelinin iyice yakalanması bir yıllık bir süre içerisinde tamamlanır.

Saç Ekim Sonrası Saç Nasıl Yıkanır?

Hastalar, saç ekim sonrası saçlarını yıkamamalıdır. Üçüncü günün sonundan itibaren hasta özel bakım ürünleri kullanarak saçlarını yıkayabilir. Saçlar yıkanırken çok hassas ve dikkatli olmak gerekir. Hekiminizin belirttiği talimatlara uyarak saçlar nazikçe yıkanmalıdır.

Aksi taktide daha yeni yerleştirilen saç kökleri tam olarak oluşmadığı için dökülebilir. İlk yıkama işleminden sonra her gün yaklaşık 40 gün kadar bu işlem, günde bir defa olmak üzere uygulanmalıdır.

Saç Ekim Operasyonu Kaç Saat Sürer ve Konforlu Mudur?

İşlem uygulanan hasta genel olarak 3-5 saatlik bir teknik sonrası taburcu edilir. Ağrısız bir işlem olduğu için de hastalar tarafından oldukça konforlu bir işlemdir. Hemen taburcu edilen hasta yaklaşık 2 ya da 3 günlük bir dinlenme süreci yaşar. Daha sonra hiçbir sıkıntı olmadan kaldığı yerden günlük işlerine devam edebilir.

Saç Ekim Operasyonu Esnasında Ağrı veya Acı Hissedilir Mi?

Lokal anestezi verilen hastaların saç ekim yapılacak bölgesi uyuşturulur. Uyuşulan bölge sayesinde hiçbir acı ya da ağrı hissetmezsiniz. Böylece işleminiz sık sık verilen molalar olmadan daha çabuk biter.

Saç Ekim Operasyonu İçin Kaç Gün Ayırmalıyım?

Operasyon süreci hızlı gerçekleştiği için hastaların bir gününü bu işleme ayırmaları yeterli olacaktır. Saç kaybının yoğunluğu, nakil yapılacak alanın büyüklüğü, kullanılacak materyaller ve uzman kişinin deneyimi operasyonun kaç saat süreceğini etkiler.

Ortalama bir ifade söylenecek olursa nakil işlemleri yaklaşık 3 ya da 5 saatinizi alır denilebilir. İşlemden sonra 15 gün içerisinde de yeni saçlar ciltte tel tel çıkmaya başlar.

Saç Ekim Kaç Yıl Dayanır?

Ömür boyu herkes tarafından kullanılabilen saç uygulaması, hastadan alınan sağlıklı saç kökleri sayesinde hiçbir işlem görülmemiş gibi doğal akışında büyür ve uzar. Kozmetik ya da bitkisel kaynaklı diğer saç yöntemlerine kıyasla, medikal işlemler içeren saç ekim daha etkili ve uzun ömürlüdür.

Kafanızda oluşan boşluklar, dökülme, kellik ya da seyreklik gibi saç problemleri yaşayan hastalar için en iyi çözüm saç kökü naklidir.

Saç Ekimi Yaptıranların Yorumları

Eğer saç ekimi düşünüyorsanız bu işlemi yaptıranların yorumlarını sosyal medya ve ya çeşitli platformlardan okuyup inceleyebilirsiniz. Genellikle %99 başarı oranı sağlayan saç işlemlerinden hastalar memnuniyetle ayrılmaktadır. Saç işlemi uygulayan kullanıcı yorumlarını gözden geçirip değerlendirebilirsiniz.

“Bu kadar hızlı bir süre içerisinde saçlarımın çıkacağını beklemiyordum. Kendimde gördüğüm değişiklik sonrası şoke oldum. İyi ki saç nakli yaptırmışım.”

“ İki senedir bu işlemi yaptırmak istiyordum ama bazı tereddütlerim vardı. Acıya karşı çok dayanıksız biri olduğum için korkuyordum. Ne kadar ağrısız, acısız bir işlem olduğu söylenilse de inanmıyordum. Fakat gerçekten haklılarmış.”

“Saçlarım döküldüğünde aynada kendime bakmak istemiyordum. Özgüvenim çok düşmüştü ve insan içine karışmak istemiyordum. Şimdi saç ekim sayesinde rahatlıkla her yere gidiyorum.”

“Saçlarımın uzaması için çok fazla harcama yaptığım şampuan, krem ve yağ ürünleri bir işe yaramadığı gibi bütçemi de zorlamaya başlamıştı. Artık umudum kalmamıştı ki bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine saç nakli yaptırdım. Sonuç mükemmel!

“Kansere yakalandığımı öğrendiğimde henüz otuz beş yaşındaydım. Kemoterapi sürecinde saçlarım uygulanan ilaçlar yüzünden dökülmeye başlamıştı. Tedavim bittikten sonra saç nakli yaptırarak eskisinden de sağlıklı görünüme ulaştım.”

Saç Ekimi Fiyatları 2022

Sabit bir fiyat örneği olmayan saç ekimi işlemi, kişinin saç problemi ve alanın büyüklüğüne göre değişir. Enseden alınacak greft sayısı ve kıl ekilecek alanın yoğunluğu dikkat edilerek uygun fiyatlandırma yapılır.

Ayrıca tercih edilen saç ekimi merkezinin kalitesi, uzman kişilerin tecrübesi, hızı ve işlem için kişi sayısı da fiyatlar için belirleyici unsurlardır.

Pandemi döneminde saç ekim merkezleri bir süre müşterilerine hizmet sunamamıştır. Müşteri çekmek isteyen saç merkezleri yasaklar kaldırılınca çeşitli kampanyalar düzenlemiştir.

Hala devam eden pandemi süreci düşünülecek olursa, 2022 yılında da saç merkezlerinin yeni kampanyalar düzenlemesi beklenilir. Saç Ekimi Fiyatları 2022 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.