Whatsapp Whatsapp
Telefon Bizi Arayın

FUE Saç Ekimi

HER ŞEY SAĞLIĞINIZ İÇİN…
Ücretsiz Danışmanlık

FUE Saç Ekimi

Fue Saç Ekimi (Foliküler Ünite Ekstraksiyonu) estetik cerrahlar tarafından en yaygın kullanılan uygulamalardan biridir. Saç ekimi, hastaların ense bölgesindeki saçlarından tek tek alınan greftler ile saç ekilecek alanda kanal açılarak yine tek tek uygulanır.

Kesi ve dikiş işlemi olmayan bu ağrısız yöntemi hastalar saç, bıyık, sakal ya da kaş ekiminde de kullanabilir. Ekim öncesi lokal anestezi uygulandığı için acı hissetmeyen hastalar yemek yiyebilir, operasyonu yapan kişi ile konuşabilir ya da mola verip tekrar işleme devam edebilir.

Cerrahi bir girişim olmadığından ötürü, hastalar kolaylıkla bu işlemi yaptırabilir. Saç ekimi operasyonunda birbirinden farklı teknikleri yer alan fue saç ekimi yönteminde; mue, saffir ve soft olmak üzere hastalara seçenek de sunulmaktadır.

FUE Saç Ekimi Nasıl Uygulanır?

İşlem yapılacak hastanın önce bilgisayar yardımıyla saç analizi yapılır. Saç analizi sayesinde hastanın saç kalitesi, saç yapısı, saçların dökülme potansiyeli, alandaki saç yoğunluğu ve greft sayısı hesaplanır. Daha sonra ön saç çizgisinin tasarımına karar verilir.

Saç kökünün alınacağı ense bölgesinin tıraş işlemi yapılır ve lokal anestezi ile bu bölge uyuşturulur. Ardından saç kökleri mikromotor yöntemi, yani hastalara uygun çaplarda kullanılan iğne ile zarar görmeden alınır. Hastalar fue saç ekimi yöntemini kullanarak kafa derisinde şişlik ya da herhangi bir iz oluşmazlar.

Alınan saç kökleri tekli, ikili ya da üçlü grup halinde ömrünü uzun tutabilmek için özel bir solüsyon içinde bekletilir. Saç kökleri de hazır olduktan sonra saç greft işlemi yapılacak bölgeye de lokal anestezi uygulanır. Greft işlemi için saçların çıkış yönü tespit edilir. Böylelikle daha doğal bir görünüm elde etmek için kanallar açılır.

Ön çizgiden itibaren başlanarak saç köklerini yerleştirme işlemi tek tek yapılır. Donör bölgeden alınan saç köklerinin tek tek yerleştirilmesi oluşan saç ekimi, uygulama yönünden uzun zaman alan bir işlemdir.

FUE Saç Ekimi Sonrası Normal Hayata Dönüş

Saç ekimi sonrası özellikle ilk 3 gün hassas ve dikkatli olmak gerekir. FUE saç ekim işleminin ilk gününden itibaren vücudunuzda etkileşim gösteren saç kökleri, herhangi bir darbeye ya da travmalara maruz kalmamalıdır. Dikkat edilmezse saç kökleri yerinden çıkabilir, işlem başarısız sonuçlanır.

Suya karşı da hassas olan saç köklerinde yıkama işlemi, üçüncü günün sonundan itibaren yapılmaya başlanır. İlk yıkama işleminden sonra her gün bu işlem, günde bir defa olmak üzere uygulanmalıdır. Onuncu gün sonunda saç uzmanınızla cildinizde oluşan kabuklanmaları temizlemeleri için görüşmelisiniz.

Daha sonra günlük hayatınızda yaptığınız her ne var ise tedirgin olmadan tekrar başlayabilirsiniz. Otomobil kullanabilir seyahate çıkabilirsiniz ya da istediğiniz zorlu bir aktiviteyi yapabilirsiniz.

Siz de saç dökülme problemleri yaşıyorsanız isteğiniz görünüme kavuşmak için FUE saç ekim tercih edebilirsiniz. Kısa sürede iyileşme süreci gösteren bu yöntem ile hızlı bir şekilde normal hayatınıza dönüş yapabilirsiniz.

Saç Köklerinin Çıkış Yönünün Doğru Belirlenmesi

Doğal bir görünüm elde etmek için saç ekiminde, saç köklerinin çıkış yönü belirlenmesi önemli bir aşamadır. Bu sayede sanki işlem görmemiş gibi doğal saçlara sahip olursunuz. Estetik bir görünüm açısından bu işlem, saçı forma sokarak başarılı sonuçlar sağlar.

Öncesinde ekim yapılacak alanın alın bölgesindeki tasarımı çizilir. Daha sonra ise greftler uygun yoğunluğa göre tek tek saç köküne uygulanır.

Ekilecek Saç Köklerinin Ense Bölgesinden Alınmasının Nedeni

Özellikle erkek hastalara uygulanan saç operasyonda, testosteron hormonuna karşı daha duyarsız olduğu için ense bölgesi donör olarak kullanılır. Dökülmelerin daha az yaşandığı ense bölgesindeki saçlar ile baş bölgesinin ön ve tepe alanına fue saç ekim işlemi rahatlıkla uygulanır.

Farklı nedenlerden dolayı nadiren de olsa hastaların ense bölgesinde de dökülmeler meydana gelebilir. Bunun için ise vücudun belirli bölgelerinden, örnek verilecek olursa göğüs gibi bir yerden de saç kökü alınabilir. Böylelikle her hasta saç ekim işlemi yapabilir ve istediği görünüme kavuşabilir.

FUE Saç Ekim Yönteminin Avantajları Nelerdir?

 • Zamandan tasarruf,
 • Daha fazla greft sayısı,
 • İşlem sonrası kesik yara ya da dikiş olmaması,
 • Saç, sakal, bıyık ve kaş ekiminde de kullanılabilir,
 • Hızlı iyileşme süreci,
 • Herhangi bir sağlık problemi ile karşılaşılmamasını,
 • İşlem sonrası hastanın günlük hayatına kısa sürede geri dönebilme avantalarını sağlar.

FUE Saç Ekim Yaptıranların Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

Saç ekim operasyonu sonrası hastalar, araç kullanmamalı, saçını yıkamamalı ve işlem gören yerle temasta bulunmamalıdır. Bol su içilmeli ve doktorun verdiği ilaçlar düzenli bir şekilde hasta tarafından kullanılmalıdır. Hasta ağır hareketlerden kaçınmalı, ödemin geçmesi için de mümkünse başını da hep dik tutmalıdır.

Hasta uyurken sert bir yastık kullanmamalı, sırt üstü bir pozisyonda yatmalıdır. Uzman kişinin verdiği kontrol randevuları aksatılmamalıdır. Ayrıca saç köklerinin çıkışı ve saçın sağlıklı uzaması için beslenmenize özen göstermelisiniz. Gerekirse takviye sağlayıcı vitaminler kullanmalısınız. Tüm bunlara dikkat edilir ise işleminiz başarı ile sonuçlanacaktır.

FUE Saç Ekim Teknikleri Nelerdir?

Mikromotor yöntemi ile uygulanan fue saç ekim işlemi içeriğinde birçok teknik barındırır. Hastaların saç yapısı ve kalitesine göre uygulanan bu teknikler saç ekim işleminde hangi metodun uygulanması gerektiğinde belirleyici bir rol üstlenmektedir.

· Mikro FUE Tekniği

Saç yapısına uygun 0,5 mm ile 0,9 mm arasında boyutta iğnelerle delikler açılarak uygulanır. Ense bölgesinden en fazla 3000 ile 4000 arasında alınan greftlerle, uygulanacak alanın ön ve tepe yerine işlem yapılır. Ağrı sızı olmadan dikişsiz bir işlem olan mikro FUE, genel olarak hastalarda 6 saat civarında işlem yapılmaktadır.

· Saffir FUE Tekniği

Aslında diğer tekniklerle aynı işlem olan saffir fue saç ekim, tek bir farkla ayrıcalık kazanır. Kullanılan teknik de iğne metalden değil de özel olarak safirden elde edilir. Diğer iğne yapılarına göre daha sağlıklı bir alternatif olan bu teknikle, yapılan işlem sonrası ciltte hızlı kabuklanma süreci oluşur.

Böylelikle hastalar daha kısa süre içinde iyileşme evresi yaşar. Bu yöntemin bir diğer avantajlarından birisi de ileri evrelerde oluşabilecek saç dökülmeleri için daha sık işlem uygulanabiliyor olmasıdır.

· Soft FUE Tekniği

Sedasyon etkili ilaçlarla uygulanan saç ekim tekniğinde hastaların bilinci açık olacak bir şekilde lokal anestezi uygulanır. Hafif verilen anestezi dozu sayesinde hasta hem bütün işlemlerin takibini yapabilir hem de hiçbir acı ya da ağrı hissetmez.

Fue Saç Ekim Hangi Durumlarda Tercih Edilir?

Saçında dökülmeler meydana gelen ya da daha hacimli saçlara sahip olmak isteyen herkes fue saç ekim yaptırabilir. Aşırı dökülme yaşayan kadın ya da erkek herkes bu yöntemi tercih edebilir. Diğer yöntemlere kıyasla rahat bir operasyon süreci gören işlem, hastaların acı ve ağrı duymamasından dolayı daha çok tercih edilir olmuştur.

Bu şekilde işlem kısa sürer ve hızlı saç ekimi yapılır. Saç kökü az olan kişiler için iyi bir alternatif de olan operasyon, hastanın göğsünden ya da sakalından kıl kökü alınması ile de gerçekleşebilir. Ekim sırasında ense gibi dökülme oranı az olan bölgelerden alınan kıl kökü sayesinde, işlem sonrası tekrar dökülmeler yaşanmaz.

Fue Saç Ekim İşlem Süresi Ne Kadardır?

Hastanın saç yapısı, saç kökü, greft miktarı ve ekim yapılacak alanın büyüklüğü gibi faktörlere göre fue saç ekim süresi değişiklik gösterebilir. İşlemin süresini belirleyen en önemli sebepler şöyle sıralanabilir:

 • İşlem için tercih edilen saç ekim merkezinin kalitesi ve uzman kişinin tecrübesi,
 • Saç ekimi yapılacak alanın büyüklüğü,
 • Donör olarak kullanılacak bölgeden alınan greft sayısı,
 • Cildin işlemi kabul edebilecek bir yapıya sahip olması gibi önemli sebepler vardır.

FUE Saç Ekim Operasyonu Öncesinde Neler Yapmak Gerekir?

Sorunsuz bir saç ekimi operasyonu yaşamak için göz önünde bulundurulması gereken birtakım hususlar vardır. Eğer bir saç ekim operasyonuna gitmeye karar verdiyseniz şu unsurlara dikkat etmelisiniz:

 • Donör olarak seçilen alandaki saçların 1 mm olmak üzere kısaltılması,
 • Operasyondan önce saç temizliğinin yapılması,
 • Kimyasal maddelerin; jöle, köpük, sprey vb. gibi saçta yer almaması,
 • Alkol ve sigara kullanımının bir hafta olmak üzere operasyondan önce bırakılması,
 • Yorucu aktivitelerden kaçınılması,
 • Hastanın operasyon öncesinde açlık hissinin olmaması, ağır gıdalardan kaçınılması,
 • Hastanın kendi işlem sırasında rahatı için uygun kıyafet tercih etmesi dikkat edilmesi gerekenlerdir.

FUE Saç Ekim Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Hastaya uygulanan işlem alanında en geç bir ay içinde dökülmeler meydana gelir. Bu durum fue saç ekim operasyonu için normal bir süreçtir. Dökülmeler gerçekleştikten sonra 5 ay içinde yeni saç kökleri çıkmaya başlar.

FUE Saç Ekimi Yaptıranların Yorumları

Kısa bir araştırma ile operasyonu yapan birçok kişiye internette ulaşabilirsiniz. Genel olarak saç ekim operasyonundan memnun kalanların sayısı günümüzde oldukça fazla. Fakat tabii ki olumsuz yorumlara da denk gelebilirsiniz.

Bunun sebebi de işlem sonrası saç ekim uzmanının uyarılarına ve verdiği tavsiyelere uymayan hastalardan kaynaklanmaktadır. Bu yüzden uzmanların söylediği her şeye uyulmalı ve dikkat edilmelidir.

Saç ekim öncesi dökülmeler meydana gelen saç yapınız, işlem sonrasında daha hacimli ve gür bir forma sahip oluyor. Bunda tercih edeceğiniz saç merkezinin ve uzman kişinin tecrübesi önemli bir rol oynuyor. Saç merkezlerinin teknolojik yenilikleri yakından takip etmesi ve uzmanların hastalarda doğru bir teknik ve uygulama ile hastalarına ekim işlemini gerçekleştirmesi iyi sonuçlar elde etmeniz için belirleyici özelliklerdir.

Kısaca güvenli ve kaliteli bir hizmet anlayışı sunan saç merkezi tercih etmeniz, yapılan işlemlerden de olumlu sonuçlar almanıza neden olacak.

İnternette veya etrafınızdaki kişilerden saçlarınızla alakalı olumsuz yorumlar görüyorsanız muhakkak saç uzmanınızla irtibata geçip, bilgi almalısınız. Dikkat edilecek detayları artık iyi kavradıktan sonra işlem sonunda saçlarınızın uzaması, tamamen sizin dikkatiniz ve hassasiyetinize kalmış olacaktır.

FUE Saç Ekimi Fiyatları 2022

Sabit bir fiyat örneği olmayan fue saç ekimi, kişinin saç kaybı ve kullanılan alana göre değişim göstermektedir. Alınacak greft sayısı ve ekilecek alanın büyüklüğü fiyatlarda farklı etki yaratır. Ayrıca tercih edilen saç ekim merkezinin bilinirliği, kalitesi, uzman kişilerin tecrübesi ve işlemi uygulayan kişi sayısı da fiyatlar için belirleyici unsurlardır.

Pandemi döneminde alınan önlemlerle saç ekim merkezleri bir süre kapalı kalmış ve müşterilerine hizmet sunamamıştır. Bundan ötürü saç merkezleri yasaklar kaldırılınca tekrar faaliyetlerine devam edebilmek için müşterine çeşitli kampanyalar düzenlemiştir.

Hala devam eden pandemi döneminden dolayı 2022 yılında da saç merkezlerinin yeni kampanyalarını hastalarına sunulması beklenilmektedir. Fue saç ekimi fiyatları 2022 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.