Whatsapp Whatsapp
Telefon Bizi Arayın

Dhi Saç Ekimi

HER ŞEY SAĞLIĞINIZ İÇİN…
Ücretsiz Danışmanlık

Dhi Saç Ekimi

Dhi Saç Ekimi (Direct Hair Implantation) Türkçede “doğrudan saç ekimi” anlamına gelmektedir. Alanında uzman kişiler tarafından yapılan saç ekim işlemi, “İmplanter pen” olarak tanımlanan özel cihazlar eşliğinde gerçekleşir.

Hızlı ve pratik işlem yöntemi ile saç ekim merkezleri tarafından oldukça tercih edilmektedir. Fakat dhi saç ekimi işleminin yapım aşamasında birçok uzman kişinin yardımından yararlanıldığı için hizmet alan kişiler tarafından da biraz maliyetli olabilmektedir.

Dhi Saç Ekimi Nasıl Uygulanır?

Uzmanlar tarafından en çok tercih edilen dhi saç ekimi operasyonu, iki aşamalı bir yöntem uygulanarak yapılır. Diğer saç ekimi yöntemleri ekim işlemini üç aşamada gerçekleşirken, DHI iki aşamada hastalarına istediği görünümü kazandırır. Bu yöntemler; greft toplama ve greft ekimi olarak ikiye ayrılır. Operasyon öncesi hastaya lokal anestezi yapılarak saç ekilecek bölge uyuşturulur.

Bu sayede hastalar acı ve ağrı hissi yaşamadan işlemini olur. Lokal anesteziden sonra greft toplama aşamasına geçilmektedir. Özel cihazlarla gerçekleşen greft toplama aşamasında saç kökleri tek tek gevşetilir ve toplanılır. Saç ekimi yapılacak alanın delinerek doğrudan greft bırakılması ile uygulanan DHI saç ekimi, kanal açma ve greft ekimini aynı anda yürüterek daha pratik bir işlem sağlar.

Toplanan greftler implanter pen cihazının içerisine tek tek yerleştirilir. Daha sonra saç yapısına uygun bir açı belirlenerek saç ekim aşamasına geçilir. Greftler implanter pen sayesinde ekim alanında açılan küçük yuvalara yerleştirilir.

Tüm bu işlemlerden sonra hastanın operasyonu gerçekleşmiş olur. Operasyon sonrası hasta hiçbir sıkıntı yaşamadan taburcu edilir.

DHI Saç Ekimi Operasyonu Kimlere Uygulanır?

Uzmanlar hastalarını kapsamlı muayene ettikten sonra, hangi işlemlerin hasta için uygun olduğuna karar verir. Hastalar işlemi kendisi belirleyemez, mutlaka işin uzmanından muayene olmaları gerekir. Hastanın saç ekimi için hangi işlemin belirleneceğini birkaç faktör göz önünde bulundurularak karar verilir.

Öncelikle yaşınızın operasyona uygun olması gerekir, 18 yaş altında olan kişilere bu işlemin yapılması doğru değildir. Bunun dışında saç ekiminin yapılabilmesi için hastalara derinlemesine saç kökü analizi yapılır ve saç kalınlığı tespit edilir. Bütün incelemelerden sonra işlemin hastaya yapılıp yapılmayacağına karar verilir.

DHI Saç Ekiminin Avantajları Nelerdir?

Diğer saç ekimi yöntemlerine kıyasla dhi saç ekim, pek çok avantaja sahiptir. Uzmanlar ve hastalar tarafından en çok tercih edilen saç işleminin avantajlarını şöyle sıralayabiliriz:

  • Hastalar için uygulanacak bölgede tıraş zorunluluğunun olmaması ve bu sayede estetik görünümünüzden ödün vermenize gerek kalmadan işlemin uygulanabilmesi.
  • Saç ekiminde kullanılan kalemler sayesinde hastalarda daha az kanama gerçekleşir.
  • Daha doğal bir görünüm yakalamak isteyenler için saç kökünün uzama yönüne göre doğru açı belirlemesi yapılır.
  • Hastaların sağlıklı saçları işlemden etkilenmez ve böylelikle saçlarda hasar gerçekleşmez.
  • Hızlı bir iyileşme süreci ile saç ekimi sırasında oluşan yaralarınız daha erken kabuk bağlayarak kapanır.
  • Diğer saç ekimi yöntemlerine göre hastalarda kök kaybı daha az yaşanır.

Sıkça Sorulan Sorular

DHI saç ekimi hakkında merak ettiğiniz ya da merak edeceğiniz soruları sizler için cevapladık.

Saç Kaybının Nedenleri Nelerdir?

Uzmanlar hastada saç dökülmesinin en büyük sebebini genetik faktörlerden dolayı kaynaklandığını söylemektedir. Özellikle ailesinde kellik problemi yaşayan kişiler saç kaybı riski ile daha çok karşılaşmaktadır. Bununla birlikte mevsim değişiklikleri, stres, demir eksikliği ve hormon bozuklukları vb. gibi nedenler kişilerde saç kaybı yaşanmasına sebep olabilir. Bu tür problemlerin önüne geçmek için işin uzmanından dhi saç ekim için bilgi ve randevu alabilirsiniz.

Araştırmalara göre erkekler ve kadınlarda saç dökülmesinin farklı nedenleri olabilmektedir. Erkeklerde daha kronik bir hale gelen saç dökülmesinin ana sebebi genellikle genetik faktörlerdir. Bununla birlikte stres ve depresyon da erkeklerde saç dökülmesini arttırmaktadır.

Kadınlarda ise bu durumu daha çok kullanılan kozmetik etkenler ve doğum sonrası süreç takip eder. Yanlış kullanılan kozmetik ürünler saçınızın sağlıklı yapısını bozarak dökülme problemleri yaşamanıza neden olur.

Bunun dışında doğum sonrası düşen östrojen hormonu seviyesi ile birlikte yoğun saç dökülmeleri yaşanabilir. Bu saç kaybı geçici olmakla birlikte eğer bir uzmandan yardım alınmaz ise kalıcı hale de dönüşebilmektedir.

Yaş Sınırı Söz Konusu Mudur?

Günümüzde sadece orta yaşlı yetişkinlerin değil gençlerin de sorunu haline gelen saç dökülmesi 20’li yaşlardan itibaren ortaya çıkmaya başladı. Yapılan çalışmalar sonucunda erkeklerde 25 yaşa kadar ortama yüzde 25 oranında saç kaybına rastlanıldığı tespit edildi.

Ergenlik çağına kadar düşen saç dökülmesi, değişen hormonal durumların sebebi ile birlikte, altında yatan genetik faktörlerden de kaynaklanır. Saç ekimi işlemlerinde kesin bir sınırlama olmasa da 18 yaşın altındakilere yapılması genellikle uzmanlar tarafından tercih edilmez.

Özellikle 40’lı yaşlardan itibaren başlayan saç dökülmeleri farklı faktörlerin sebebinden dolayı kaynaklanabildiği için bu yaş ortalaması düşebilir. Eğer saçınızda seyrelmeler ve dökülmeler yaşıyorsanız, kaç yaşında olursanız olsun mutlaka bir uzmanın görüşünden yararlanmalısınız. Aksi taktirde bu dökülmeler günlük yaşamınızı etkileyebilir.

DHI Saç Ekiminde Süre Ne Kadardır?

Hasta için birçok aşamalardan oluşan dhi saç ekim yöntemi, toplam 12 aylık bir süreci kapsamaktadır. İşlem uygulanan hasta genel olarak 3-5 saatlik bir teknik sonrası, hemen taburcu edilebilir.

Hasta yaklaşık iki günlük bir dinlenme süreci geçirdikten sonra hiçbir sıkıntı yaşamadan günlük hayatına devam edebilir. Fakat hastalar yüzme, spor aktivitesi, cinsel birliktelik gibi hayatın içinden olan faaliyetlerde bulunmak için saç uzmanından bu konu hakkında bilgi almalıdır.

Yeni Saçlara Kavuşma Süresi Ne Kadardır?

Saç ekim işleminden sonra hastanın yeni saçlarına kavuşma süresi, uygulanan işlem ve bölgeye göre değişkenlik gösterebilir. Ortalama olarak hastalarda bu işlem yaklaşık 15 günlük bir süreci kapsamaktadır. Bu 15 günlük kavuşma süreci sonrası, yeni saçlar hastanın cildinde belirginleşmeye ve tel tel çıkmaya başlar.

İlerleyen zaman içinde yaklaşık 9 ya da 10 aylık bir sürede istenen sonuca yavaş yavaş yaklaşılır. Bu süreç içerisinde beklediğiniz saç formunu daha da gür ve hacimli yakalarsınız.

DHI Saç Ekim İşlemi Birkaç Kez Yapılabilir Mi?

Saç ekiminden sonra hasta ile merkezin diyaloğu çok önem taşımaktadır. Süreçlerin sağlıklı ve kontrollü yaşanması, hastanın memnuniyeti ve sağlığı için önemli bir husustur. Hastanın dhi saç ekim işlemleri normal gidebilir veya sonuçtan memnun kalabilir ama bunun tam tersi de yaşanabilir.

Hasta yapılan işlemin sonucundan memnun kalmaz ya da süreçte bir aksaklık yaşanır ise bu işlemi tekrar uygulamak için saç ekimi merkezi ile irtibat kurmalıdır.

Fakat unutmayın ki saç ekimi merkezinin aynı işlemi uygulayabilmesi için önceki işlemle ikinci işlem arasında 6 aydan biraz daha fazla bir süre geçmesi gereklidir. Bu yüzden yapılan saç ekim işlemleri için güvendiğiniz bir uzmandan ya da bir kurumdan hizmet almanızın zamanınız açısından faydası vardır.

DHI Saç Ekiminde Saçlar Ne Kadar Uzar?

Operasyon süreci atlatıldıktan sonra hasta iyileşme dönemine girmektedir. Bu iyileşme dönemini “saç yenilenme” dönemi diye de adlandırabiliriz. Hastanın saç yapısı ve çevresel faktörler dhi saç ekim sonrası hızını etkileyebilmektedir.

Genel bir ifade verecek olursak istenilen saç uzunluğuna kavuşmak için ortalama 1 yıl beklemek gerekir. Saçınız 1 yıllık bekleme süreci içerisinde formunu kazanırken 2 yıl sonunda da daha natürel bir görünüme sahip olur.

DHI Saç Ekimi Herkes İçin Uygun Mudur?

İhtiyaçlar doğrultusunda gelişen teknoloji sayesinde herkesin saç yapısına uygun kalem ve uçlar hastaların daha iyi bir hizmet alabilmesi için kolaylık sağlıyor.

Herkesin saç yapısına uygun olmayan kalem, hastanın saçına göre bir iğne kullanılırsa operasyon yapılabilir. Yani böylelikle her saç tipine uygun kalem ucu ayarlamak saç merkezlerinde artık mümkün hale geliyor.

Yeni Saçların Görüntüsü Nasıldır, Kontrol Edilebilir Mi?

Kişinin saç görüntüsü saç kökü yapısına bağlı olarak değişebilir. Ekilen bölgede kimi saçlarda daha hızlı uzama veya belirginleşme görülmekteyken kimi saçlar ise bu durum daha yavaş bir şekilde işleyebilir. DHI saç ekimi işlemi, 12 aylık bir süreci kapsayan bu dönemde ekilen saçlar önce dökülür, daha sonra da çıkmaya başlar.

İlk çıkan saçlar genellikle 4. aydan itibaren olmakla birlikte daha seyrek ve ince telli olur. 6. ayda ise bu seviye yüzde 50 oranında artarak saçlar çıkar. Bir yılın sonuna doğru, saçlar kalınlaşır ve daha belirginleşir. 12 ayın sonunda ise artık saçlar hastada hacim kazanarak yüzde 95 oranında bir seviyeye ulaşır.

Birçok avantajları içeriğinde toplayan dhi saç ekim yöntemi, hastalarının günlük yaşamını ve ruh halini etkilemeden daha kolay ve hızlı çözümler sunar.

DHI’ da Kullanılan Kalemlerin (İmplanter Pen) Özellikleri Nelerdir?

DHI işleminde kullanılan içi boş ve yaylı bir mekanizması bulunan implanter pen, oldukça ince ve keskin bir uca sahip iğnedir. Saç ekiminde ilk olarak ince telli saçlar için geliştirilmiş olsa bile kalın telli saçlar için de piyasada popüler hale gelmiştir.

İçeriğindeki yaylı mekanizması gerildikten sonra basıldığında ucu iterek cildi deler ve cildin içine greft bırakır. Kalem tekniği olarak da bilinen bu uygulama, hastalara lokal anestezi yoluyla uygulanır. İşlem için uyuşturulan hasta hiçbir acı hissi yaşamadan işlemi gerçekleştirir.

En İyi Dhi Saç Ekimi Merkezleri

Türkiye’de İstanbul, saç ekimi merkezleri açısından yabancı ve yerli müşterileri için en çok tercih edilen adreslerden biridir. Kullanılan teknoloji, alanında uzman kişiler ve uygun fiyatlı maliyetler ile birlikte saç operasyonları İstanbul’da popüler bir merkez haline geldi. İstanbul’un ardından Ankara ve İzmir saç ekimi için en çok tercih edilen şehirler olarak yer alıyor.

Türkiye’de DHI saç ekimi için müşterilerine güvenilir ve kaliteli hizmet sunan bazı merkezlerin ortak özelliklerini sizler için şöyle sıralayabiliriz:

  • Hasta ile doktor arasındaki iletişimin doğru bir şekilde ilerletilmesi,
  • Temiz çalışma ortamlarının olması,
  • Deneyim ve donanım sahibi doktorlarla çalışmalarının yürütülmesi,
  • Hasta için en uygun tekniğin seçiminde doğru karar alınması gibi etkenler, en iyi saç ekimi merkezlerinin ortak özellikleridir.

Dhi Saç Ekimi Fiyatları 2022

Saç ekimi döviz kuruna, greft sayısına ve kullanılan malzemeye bağlı olarak değiştiği için fiyatlar hakkında bir genelleme yapılamaz. Bu nedenle size uygun fiyatı almak için bir uzmanın, sağlık muayenesinden geçmeniz gerekir.

Pandemi dönemi nedeniyle geçici bir süre kapatılan saç ekimi merkezleri tekrar hizmete açıldığında müşterilerine çeşitli kampanyalar düzenlemiş ve eskisi gibi performans yakalamak istemiştir.

Bunun için dhi saç ekimi  fiyatları için bir artış yapacak olsa bile yine pandemi dönemini göz önünde bulundurarak, 2022 yılında da kampanyalar düzenlemeye devam edecektir. Dhi saç ekimi fiyatları 2022 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.